چسب حرارتی – هات ملت – hot melt

چسب حرارتی (Hot melt) چیست؟

چسب حرارتی یکی از فرم های چسب گرما نرم است. این چسب در دماي محيط به‌صورت جامد می باشد و پس از ذوب شدن و استفاده روي قطعه مورد نظر، به سرعت خشك شده و چسبندگي بی نظیری ايجاد مي‌كنند. مواد اولیه تولید این چسب از ترموپلاست ها است. برای تولید این چسب ترموپلاست های جامد را ذوب می کنند. سپس در نتیجه خنک سازی مجدد، در قالب مورد نظر، چسب حرارتی حاصل می گردد.

چسب حرارتی خانگی:

این چسب به طور معمول به صورت استوانه های جامد و در دو قطر کوچک و بزرگ برای مصارف خانگی تولید می شود. جهت استفاده از این چسب در مصارف خانگی معمولا از تفنگ چسب حرارتی استفاده می گردد. کنترل میزان خروجی چسب در این تفنگ بسته به میزان اعمال فشار روی اهرمی مکانیکی، صورت می پذیرد.

چسب حرارتی

این چسب به طور معمول در انواع رنگ تولید و در بازار عرضه می گردد. همچنین نوع اکلیلی آن برای استفاده در کارهای هنری و ساخت انواع کاردستی، بسیار مورد توجه افراد خوش ذوق قرار می گیرد.

چسب حرارتی خانگی:

چسب حرارتی صنعتی:

چسب حرارتی همچنین به صورت گرانولی (قطعات منظم هندسي) برای مصارف صنعتی تولید می شود. چسب حرارتی صنعتی با کمک دستگاه‌های اتوماتیک یا تفنگی های مخصوص مورد استفاده قرار می گیرد.

تفنگ چسب حرارتی صنعتیچسب حرارتی صنعتی گرانول

چسب های حرارتی معمولا از مواد جدید تولید نمی شوند. با این حال با کمک ترکیبی از رزین های به درستی فرموله شده و تجهیزات کاربردی، چسب حرارتی یکی از بهترین چسب های موجود می باشد. علاوه بر پلیمرهای ترموپلاستی، سایر مواد تشکیل دهنده، برای بهبود ویژگی های اتصال و سهولت انجام عملیات در ترکیب گنجانده شده اند ، که برخی از مهمترین آنها عبارتند از :

 • تثبیت کننده ها : از اکسیداسیون چسب جلوگیری می کنند.
 • واکس ها : ویسکوزیته چسب را کاهش می دهند.
 • انواع بتونه : ویسکوزیته، نقطه ذوب و استحکام چسب را افزایش می دهند.
 • چسب افزا (Tackifiers): افزایش چسبندگی به سطحی

نکات حیاتی در انتخاب نوع چسب حرارتی :

امروزه چسب های حرارتی با تنوع ساختاری و خواص گوناگون در دسترس هستند. چسب های حرارتی بدون هیچ گونه کد شناسایی عمومی فروخته می شوند. همانطور که در اکثر چسب ها معمول است، سازنده ها با کد اختصاصی خودشان و یا صرفا با نام تجاری ، چسب ها را عرضه می کنند. بنابراین مقایسه چسب های برندهای تجاری مختلف، تنها با ویژگی های آنها میسر می باشد. لذا توصیه می شود در هنگام خرید موارد زیر را در نظر بگیرید :

 1. نقطه نرم شدن
 2. ویسکوزیته ذوب
 3. شاخص ذوب
 4. بلورینگی (کریستالینیته)
 5. چسبندگی
 6. ظرفیت حرارتی
 7. ثبات حرارتی
 8. خواص فیزیکی
 9. استحکام

ویژگی های عمومی چسب حرارتی:

عیب اصلی چسب حرارتی استحکام و مقاومت گرمایی پایین آن است. برخلاف سایر چسب ها، اتصال این چسب با اعمال گرما در حدود 77 درجه سانتی گراد قابل جداسازی می باشد. این چسب دماي ذوب و دماي تزريق متفاوتي دارد. در نقطه ذوب، چسب از حالت جامد به مايع تبديل مي‌شود. دماي تزريق این چسب‌عموما بالاتر از دماي ذوب و در محدوده ۱۵۰ تا ۱۹۰ درجه سانتي‌گراد مي‌باشد. حداکثر ظرفیت بار برشی آن حدود 3.4 مگاپاسکال می باشد.

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.

تماس با ما